Site Rengi


3D Tasarım ve Tersine Mühendislik

Anasayfa » 3D Tasarım ve Tersine Mühendislik

796

3D Tasarım ve Tersine Mühendislik Nedir?

İmalat sektörü için tersine mühendislik, imalatı yapılmış bir ürünün sayısallaştırma sistemleri kullanılarak CAD datasının oluşturulması işlemidir. Bir başka deyişle mühendislik sırlarını keşfedilmesidir.

printer

 

3D Tasarım ve Tersine Mühendislik Nasıl Yapılır?

Tersine mühendislik işlemi için genellikle optik ve lazer tarayıcı sistemler kullanılmaktadır. Öncelikle tarama sistemi ile parçaya ait nokta data elde edilir. Elde edilen data üzerinden tersine mühendislik yazılımları kullanılarak kesitler alınır. Alınan kesitler üzerinden taslaklar oluşturulur. Bu taslaklar katı veya yüzeyler oluşturularak nihai hale getirilir. Birkaç farklı yol izlenerek tersine mühendislik yapılır;

  • Sketch (taslak) tabanlı modelleme ile parametrik modelleme yapılabilir. Taslaklar üzerinden katı ve yüzeyler elde edilebileceği için taslaklar üzerinden yapılan değişiklikler tasarımın tümüne yansımaktadır.
  • Hızlı yüzey ile modelleme ile kolayca data oluşturulabilir. Bu yöntem ile tarama datası üzerinde düzenleme işlemi yapılır. (Boşlukların kapatılması, deformasyonların temizlenmesi, nokta sayılarının düzenlemesi, nokta geçişlerinin yumuşatılması veya keskinleştirilmesi gibi ) Sonrasında program otomatik olarak nokta data üzerine yüzey oluşturur.

Parça geometrisine, hassasiyetlere, maliyete veya uygulamaya göre uygun yöntem tercih edilir.

Bu iki işlem arasındaki fark ise birinin kontrollü elde edilen bir veri olması diğerinin ise yazılımın kendi algoritmasına göre ortaya çıkan veri olmasıdır.

 

figure-21-computer-aided-reverse-engineering-care-process